Baker CZ 30.10.2021 Pardubice

30.10.2021

1. Baker CZ ovládli jasně Rosťa Kala s Ondrou Suránem

Historicky první turnaj dvojic hraný systémem baker, tedy se střídáním dvojice hráčů vždy v téže hře po dokončeném frame, se odehrál v Pardubicích 30. října 2021 za účasti 19 dvojic. Hrálo se "amerikou" na mazacím modelu o délce 41 stop (Beaten Path) s tím, že jak v půlce kvalifikace, tak v půlce finále se hráči přesouvali na jiný pár drah.

Zkraje se vyskytly občas drobné rozpaky, systém baker se v ČR dosud hrál vlastně jen na MČR pětičlenných družstev, jinak nikdy. A tak není divu, že museli hráči dávat pozor, kdy mají hrát. To si ale sedlo velmi brzy, systém je to vlastně velmi jednoduchý a jak se brzy ukázalo, atraktivní. Hráčům se to líbilo, ta spjatost každé dvojice musela dobře zafungovat, aby hry byly kvalitní. V tomto systému prostě musí dobře zahrát oba hráči současně. A to je ta jinakost oproti dosud tradičním dvojicím, kdy každý hrál svoji hru samostatně nezávisle na hře parťáka. Vynikající hra jednoho tak vynášela dvojici i přes slabšího druhého do postupových vod. Tohle v bakeru samozřejmě nefunguje. Jeden nestačí, zahrát musí oba současně.

Kvalifikace se hrála na 10 her. Solidní hry se snadno střídaly s těmi slabšími prakticky u všech dvojic, než nastoupili Rostislav Kala s Ondřejem Suránem. Jejich součet z 10ti her byl 2.165, tedy průměr 216,50. A to je prosím čistý průměr, jelikož ani jeden z této dvojice neměl podpůrný hendykep. Ten se přiděloval ženám, dětem do 15ti let a dříve narozeným nad 60 let věku. Druzí končí Frýbortovic Maruška s Otou, třetí Zdenda Havlíček s Milanem Souškem. Do finále postupovalo 12 nejlepších dvojic a tak kolem čáry postupu bylo rušno. Nakonec těmi šťastlivci byli Anička a Fanda Brokešovi, první nepostupující Pavel Nádvorník s Irenkou Zelinkovou dostali alespoň náplast v podobě bolestného, tedy ceny za smolný nepostup. Nezapomněli jsme ani na cenu útěchy, kterou si odnesli srdnatě bojující Mohrmannovi Pavel s Marcelou. Extra uznání patří rovněž dvěma nejmladším účastníkům, a to Filipu Mlynářovi a Danieli Nejezchlebovi.

Finále se hrálo na 8 her samozřejmě zcela stejným systémem. Hned první hra naznačila finálové ambice Rosti s Ondrou. Jejich 242 byl výborný základ pro další hry. A na to také úspěšně navázali, když jejich finálový součet byl 1.703. Dnes prostě neměli konkurenci. Jejich celodenní průměr 214,89 mluví za vše. Za toto číslo by byl vděčen nejeden sólo hráč, natož ve dvojicích v bakeru. Takže naprosto zasloužené 1. místo. Všeobecně se čekal lítý boj především mezi Rosťou s Ondrou proti dvojici Jirků - Hindrák, Vrážel. To se však nepotvrdilo. Dost překvapivě se na 2. místo dostávají Standa Nejezchleba s Jirkou Klečkou. Za vítězi zaostali o 93 bodů. Třetí pozici získala dámská dvojka "háček", tedy Blanka Hanusíková s Danou Hanušovou. Jejich ztráta na stříbro byla 51 bod. A snad na doplnění: 4. místo Jiří Hindrák, Jiří Vrážel, 5. místo Marie a Otakar Frýbortovi.

Vítězové na stupních vítězů obdrželi dárkové balíčky a upomínkové pohárky. Sladkou cenu za nejvyšší hru turnaje mají Rostislav Kala s Ondřejem Suránem za hru 265, kterou předvedli ještě v kvalifikaci. Nejlepší byla i jejich hra ve finále, ale ta kvalifikační byla lepší.

Jelikož zatím neexistuje databáze nejlepších her v systému baker, zvedli jsme na to speciální podstránku - viz Menu, Turnaje, Baker CZ a pod tím to je schované.

Dnes to byl první zaváděcí turnaj, abychom vše vyladili a hráči si systém baker sami na sobě vyzkoušeli. Pro pořadatele to znamená jen drobné organizační úpravy, ale důležité je, že se herní systém hráčům zalíbil.

Příští, rovněž ještě zaváděcí, turnaj Baker CZ se odehraje v sobotu 11. prosince na centru Kaštanka v Brně (8 drah Brunswick). Obsazovačka na to je již otevřena a lze se tam tedy registrovat.

Pro rok 2022 předběžně plánujeme roční turnajovou sérii, včetně vedení ročního žebříčku s vyhodnocením nejlepších za celý rok. Termíny konání zveřejníme, jakmile budou ze všech bowlingových center potvrzeny. Hrát bychom měli v Praze na Zličíně, v Pardubicích a v Brně na Kaštance, obvykle v sobotu.

Poděkování patří naprosto všem hráčkám a hráčům, odpoledne to bylo zajímavé, příjemné a hlavně zábavné.

Výsledková listina je níže ke stažení a kdo je na fotkách je jasné z komentáře...

Milan Soušek, 30.10.2021