Pátý turnaj: Jaroslav Zapletal, těsně za ním senioři

02.05.2023

Souboj mládí a zralých věků.

Kaštanka Open, 5. turnaj, proběhl netradičně v pondělí na 1. Máje 2023 za účasti 26 hráček a hráčů. Nižší než obvyklá účast hráčů neznamenala nižší kvalitu. Hrálo se na mazání ABT_2, tedy sportovním. Struktura hráčů byla vševěková, od 16 let, až po skutečně otřelé seniorské matadory, které podporoval v jejich výkonech stařecký hendykep. Podobně ženy dostávaly ke svým hrám tradičně 8 bodů navíc. Na základě výsledků kvalifikace lze soudit, že ideálním hráčem je mladá, ale současně i vyzrálá žena hrající obouruč excentrem. To by byly výsledky...

Kvalifikaci jasně ovládl Jarda Zapletal (1387), který tak odsunul na druhé místo domácího Ondru Surána (1290). Třetí končí Fanda Brokeš (1268). Nejlepší kvalifikační ženou byla Anička Brokešová (1153) Nejvyšší hru kvalifikace dává mladý Jarda Zapletal (257), což už zůstalo i náhozem celého turnaje. Nejlepší osmička po kvalifikaci postoupila přímo do finále. Dalších 16 hráček a hráčů vstoupilo do semifinále na 2 hry. Prvním nepostupujícím se stal Lubomír Blažek, cena útěchy spadla na Jirku Kociána. Oba prý to přimělo k rozhodnutí zintenzivnit trénink a příště se prokousat mnohem výše startovní listinou.

Po kvalifikacích byly všichni pohoštěni chutným rautem z domácí dílny Ondry. Žebírka i pečeně skutečně přišly vhod. Děkujeme panu domácímu! Pohoštění hráčů tady na Kaštance Open je již věcí tradiční a vždy vítanou...

Semifinále je pro hráče na 9. až 24. pozici. Z této šestnáctky jde do finále lepší polovina. V něm jasně dominoval Dominik Pelán, jehož hry 225 a 244 ho suverénně poslaly do Finále. Krásné hry, nikoliv však nejvyšší. Tu předvedl Milan Soušek (255), který ovšem první hru silně prohospodařil. Nicméně i on jde do Finále. Ze spodní osmičky se nahoru dostal jako jediný Franta Staněk, a to na úkor Magdy Dvořákové, jež naopak semifinále moc nezvládla a propadla se tak do nepostupujících.

Finále pro šestnáctku nejlepších hrajeme na 3 hry od nuly, jen ty přiznané hendykepy zůstávají i tady v platnosti. V něm v prvních 2 hrách se zaskvěli mladí - Jarda Zapletal 2x 243 a Dominik Pelán 246 + celkem bída 161. Mimochodem těch 246 je nejvyšší hrou Finále. Jiřka Zapletalová zahrála krásných 226, čímž si vydobila ocenění za nejvyšší hru v dámském osazenstvu. Třetí hra byla celkem napínavá... Jaroslav začal tápat, chyboval, měnil koule a bylo z toho chabých 156. Ostatní zavětřili..., například Ondra Surán 225, ale i senioři a seniorky se hodně snažili. Bude to Jardovi stačit na prvenství? Nebo ho udolají a především Jardovu poslední hru potrestají solidní hry seniorů spolu s jejich věkovými hendykepy? Rychle k počítači a je jasno... Jaroušovi to hodně těsně vyšlo, jeho finálový součet je 681. Na druhou příčku se prodral Vláďa Pitaš se součtem 668 a třetí je nestárnoucí Zdenda Havlíček s 657. Co z toho vyplývá? Nebýt juniorského HDC, skončil by Jarda třetí právě za těmito dvěma velezkušenými seniory. Velmi zajímavý souboj různých generací. Mladý dravý obouručař versus staří senioři s velkými zkušenostmi. Dnes těsně ve prospěch mládí. A příště? Uvidíme... Takže dnešní konečné pořadí na bedně: 1. místo Jaroslav Zapletal, 2. místo Vladimír Pitaš, 3. místo Zdeněk Havlíček. Na fotce je dnešní vítěz Jarda Zapletal a trio nejlepších.

Důležité jsou i "doplňkové" ceny, přičemž to slovo "doplňkové" je třeba brát významově jako úspěch. Nejlepší ženou je opět Anna Brokešová, celkově čtvrtá. Nejvyšší hry dnes dali Jaroslav Zapletal (257) a Jiřina Zapletalová (226). Oceněn byl nejlepší hráč kategorie B, což jsou ti, kteří mají výkonnostní HDC 6 nebo více, a tím nejlepším je Miroslav Šilar, 6. místo v konečném pořadí.

Zajímavý už docela začíná být i roční žebříček, do něhož se započítává 8 nejlepších turnajů z celkem 10. Tady sice je stále na 1. místě Ondra Surán, ale ten od třetího turnaje jde stále níž a níž, takže jeho náskok na ostatní se poněkud sesychá. Na 2. místo se díky dnešku vyšplhala Anna Brokešová a na třetí Miroslav Šilar. Naopak František Brokeš a Milan Soušek se trochu propadli dolů. Ale jsme po dnešku přesně v polovičce, těšíme se na další vývoj a kdo nakonec roční žebříček ovládne.

Nejbližší další Kaštanka Open je 17. června, obsazovačka na to už je nějakou dobu otevřena a přespříští turnaj se hraje 2. září, na který byla obsazovačka otevřena právě dnes. V srpnu si dáme prázdniny, případně potrénujeme. Aktuální informace o nejbližších 2 turnajích Kaštanka Open jsou TADY.

Z dalších nejbližších akcí je v dohledu Seniorská Superliga s mezinárodní účastí, ta začne 8. května. Nezapomeňte také na obnovený turnaj Brněnský drak, kde lze hrát i zcela zadarmo. Ten bude 20.+21.05.2023. A snad ještě jedna upoutávka na Senior Exkluziv, což je na Kaštance zcela nová seniorská roční série se zajímavým herním formátem. Takže srdečně zveme!

Děkujeme všem dnešním aktérům, výsledky jsou níže ke stažení a snad mrknete i na fotky z dneška. Těšíme se na další Kaštanku Open!