Republikové finále 2022

08.12.2022

Finále: historicky první Mistrovský titul má Kaštanka

Republikové finále Ligy dvojic 2022 se hrálo 10. prosince 2022 v Brně, centrum Kaštanka. Postoupilo sem celkem 13 týmů/dvojic z 5ti základních skupin. Jeden tým se omluvil a tak do klání šel tucet týmů. Hrálo se na středně obtížném modelu Bourbon street 40 stop.

1. kolo bylo tak trochu zahřívací, i když také důležité. Všichni odehráli 2 hry, aby se seřadili pro 2. kolo Play-off. Už tady bylo vidět pár nádherných her v čele s 257 Ládi Šimánka (Notaxo). Nejlépe zahrálo Notaxo (879) a dali tím světu na vědomí, že chtějí opravdu hodně nahoru...

2. kolo na 2 hry play-off: systém 1:12, 2:11, atd. Tady už šlo do tuhého. Vítězové duelů postupovali do Finále, poražení do malého finále. Není bez zajímavosti, že všichni výše postavení po 1. kole si poradili s těmi s nižšími pozicemi. Výjimka ani jedna. Výsledky to byly ve všech případech velmi přesvědčivé, nikde žádná těsnota... V této části se vytáhl Kolja Fufalko s 268, Ondra Surán s 258 a Martin Kadeřábek s 254. K vidění bylo pár dalších krásných her. Všechno to bylo možné brát jako výstrahy pro budoucí soupeře.

Po 2. kole se mazalo pro Velké i Malé finále, což přineslo obědovou pauzu coby vhodný čas pro raut zdarma pro všechny hráčky a hráče. Tradičně z dílny pana majitele herny. Děkujeme!

A jdeme do Finále, tedy do toho Velkého, ve kterém šestice úspěšných v předchozím kole hrála klasicky ligovou skupinu každý s každým. Hned zkraje šla do čela Kaštanka, jako jediná se 6ti body z úvodních zápasů. Své zápasy zvládla vítězně, utrpěla jedinou porážku od dvojky Kad-Ráa (Martin Kadeřábek, Franta Ráab). S celkovým ziskem 24 bodů obsazuje Kaštanka (Ondra Surán, Kamil Škorvánek) 1. místo a vybojovala si tak historicky první Mistrovský titul v této soutěži. Jejím nejdůležitějším vítězstvím zřejmě byla porážka Notaxa 6:0, jelikož už jen výhra 4:2 by na prvenství nestačila, Notaxo by mělo stejně bodů a lepší průměr. Takže Notaxo (Míra Malec, Láďa Šimánek) obsazuje s 20ti body 2. příčku, i oni prohráli jediné utkání, a to právě s Kaštankou. 3. místo bere docela překvapivě Kad-Ráa (Martin Kadeřábek, Fanda Ráab). Vydolovali 16 bodů, šestibodově nevyhráli ani jednou, utrpěli 2 porážky. Ale stačilo to a to je rozhodující. Nepříjemné brambory spadly na čtvrtou dvojku Notaxo K (Ondra Kvasnička, Kuba Šarišský, Tomáš Mračko). O jejich 4. místě hodně rozhodla výhra nad týmem All Fin (Standa a Dan Nejezchlebovi). Ti mají 5. místo s tou perličkou, že prohrávali na vysoká čísla, mají totiž nejvyšší průměr zcela ze všech finalistů. Dnes poslední místo obsazují srdnatě bojující Fuf-Duf (Kolja Fufalko, Verča Dufková). Prostě jim to dnes příliš nevyšlo. A tady máme vítěze Finále:

Malé finále pro 6 týmů co neprošly úspěšně 2. kolem se celkem snadno stalo kořistí dvojky Notaxo X (Michal Dobiáš, Ján Ďaďo), i když druzí All In (Jarda Bárta, Šárka Bártová) dělali co mohli, zejména Jarda se vytáhl a nebýt jeho zcela poslední hry s propadem o 100 kuželek, kdoví, jak by to bylo. Třetí pozici získali solidně hrající Več-Čul (Roman Čulák, Petr Večeřa). Páté a šesté místo mají kolínští Jeleni (Zdeněk a Helča Jelínkovi) a Kruh team (Zdeněk Nykl, Josef Nezavdal). Kolínští v plné parádě zaplatili nováčkovskou daň, i přes pár docela slušných her. Pro oba to dnes byla zcela první zkušenost s bowlingovým finále a setkání s některými otřelými matadory pro ně bylo velmi inspirativní a prospěšné. Ale netřeba zoufat, zkušenost to byla k nezaplacení a na příštím finále... uvidíme a přejeme jim, aby si na ty někdy až stresy zvykli a prostě je ignorovali...

Celá akce proběhla dobře, bez zádrhelů, v hezké atmosféře, což všichni kvitovali. Tyhle věci nám pochopitelně dělají radost. Byla to první zkušenost pro hráče, ale i pro pořadatele. Na základě dnešních zkušeností si to celé zhodnotíme a budeme se snažit soutěž ještě více vylepšit. Všichni úspěšní pobrali své poháry, pohárky, věcné ceny, zcela všichni byli oceněni extra diplomovým uznáním. Z doplňkových soutěží byly odměněny nejlepší ženy (Veronika Dufková, Šárka Bártová a Helena Jelínková). Gratulujeme a díky za účast! Bohužel tady vlivem jednoho našeho číselného překlepu došlo k nesprávnosti: po kontrole výsledků a opravě překlepu byla nejlepší ženou Verča Dufková, která se o pár průměrových bodíků dostala nad oceněnou první Šárku. Takže ještě jednou omluva a resumé: Veronika byla lepší a oběma se omlouváme. Vynahradíme jí to nějakou ceničkou navíc (pošleme po Standovi 17.12.22). Další doplňková soutěž byla nejvyšší náhozy dvojice a tady to opanovali chlapci z Notaxa (Láďa Šimánek, Míra Malec) hned několikrát, naposledy součtem 489. Úžasné, velice pěkné!

Pokud se podíváme na jednotlivce, tak zcela nahoře je Ondřej Surán (průměr z dneška 218,78), za ním Standa Nejezchleba (216,11) a třetí Láďa Šimánek (216). Nejvyšší hru jednotlivce jsme viděli hned 3x - 268 postupně ukázali Mykola Fufalko, Stanislav Nejezchleba, Jaromír Malec. Nejvýše postavenou ženou je jak už jsme zmínili Veronika Dufková (180,33, celkově 13. místo).

Z oceňování úspěšných máme pár fotek, podívejte se níže ve Fotogalérii a výsledky Finálového dne si lze stáhnout.

První ročník Ligy dvojic tak byl zakončen. Velké poděkování hlavně všem hráčkám a hráčům a samozřejmě jednotlivým bowlingovým centrům, speciálně finálové Kaštance. Již nyní jsou otevřeny registrace do ročníku 2023 - 1. pololetí, uzávěrky jsou cca ve druhé polovině ledna, hrát by se mělo od února do května s finálem koncem května či počátkem června. Systém 4 herních kol bude zachován. V pár hernách už nějaké registrace jsou, tak neváhejte, rádi všechny přivítáme i v příštím roce. Liga dvojic je plánována pololetně (obdobně jako třeba ABL), jelikož roční soutěž se nám zdála příliš zdlouhavá... Termíny hraní v jednotlivých centrech budou konzultovány s centry a kapitány tam přihlášených týmů. Jen bohužel ty ceny energií... cenu za hry dvojice jsme museli zvednout o dvacku, registrační poplatek do soutěže je beze změny. Tyhle věci neumíme ovlivnit, ale dojde--li během roku ke zlevnění, promítne se to jistě u i nás. Srdečně všechny zveme! Přihlášky a Propozice 2023 jsou už venku. Jen Brněnské skupiny a Plzeň si řeší sami organizátoři Ondra Surán a Standa Nejezchleba, ale hlásit se lze i přímo přes nás.

Mějte se všichni fajn, hezké svátky a vše dobré do příštího roku!