Republikové finále 2023

05.06.2023

Kaštanka obhajuje prvenství, má double.

4. června 2023 se sešlo celkem 15 týmů ze 6 skupin, jenž se v 1. pololetí 2023 ze svých skupin probojovaly do Republikového finále, aby se utkaly o co možná nejlepší umístění v něm. Atmosféra je plná očekávání, sem tam nějaká snad i tréma, okukování soupeřů.

První kolo se dá nazvat zahřívací, ale je dost důležité pro postavení ve druhém kole. Součet dvou her a je jasno. Jasně nejlepší je Kaštanka (879), která tak postupuje přímo do Finále. Druhá nejlepší dvojice Notaxo K zaostala o 54 bodů za Kaštankou. Nejvyšší hru ukázal Kolja Fufalko z Vlaku - 238. Jen upřesnění, Kolja hrál na herně, z vlaku nic neukazoval. Tedy aspoň pokud je nám známo... :-)

Druhé kolo už je na ostří nože. Vlastně doslova, protože jde o KO systém na 2 hry, v němž se utkaly dvojice 2-15, 3-14, 4-13, atd. Z těchto klání vzešlo 7 vítězů, z nichž ale jen 5 lepších postupuje do Finále, zbylí vítězové a všichni poražení se ocítají v Malém finále. I u vítězů duelů tedy záleží na výši náhozů. A to docela zásadně. Lze říci, že všechny týmy z vyšších pozic své duely zvládly, až na jednu jedinou výjimku: Notaxo poráží All In. Po prvním kole to byli sousedi v tabulce. Nejvyšší hru této fáze zahrál Honza Fleischmann ze Sešlosti - 245. Do Finále tedy Kaštanku doprovodí Notaxo K, Sešlost, Vlak, Notaxo a All Fin. Ostatní, včetně vítězných týmů ABB a All In jdou do Malého finále, či chcete-li do Finále B.

Malé finále (Finále B) se hraje na součet 3 her od nuly. Utkalo se v něm 9 týmů. První hrou troubí do útoku Bedol, Lubomír Blažek hraje nejvyšší hru Malého finále 219. Ve druhé a třetí hře se dere nahoru ABB, kterému pomáhají věkové hendykepy. Bedol začal mít problémy, z nichž se už nevymanil. Naopak All In držel zhruba svoji fazónu a vyplatilo se, jelikož další týmy už nepřekvapily. Vítězem Malého finále se stává ABB (Anna a František Brokešovi), druhé místo má Bedol (Lubomír Blažek, Stanislav Dolanský) a třetí bere All In (Šárka a Jaroslav Bártovi).  Nejvyšší hru z týmů hrajících v Malém finále dal Lubomír Blažek (234) a nejlepší ženou byla vyhlášena Šárka Bártová. Gratulujeme!

Vyvrcholením dne je Finále šestice nejlepších týmů. Máme tu 3 týmy z Vojkova, 2 týmy z Brna a 1 z Plzně. Pouze kolínští zde svého zástupce letos neměli. Hned první hra rozesmutněla loňského vítěze Kaštanku, prohra 0:6 s Notaxem zamrzela a Notaxo naopak nabudila. V dalších zápasech se už ale Kaštanka chytla a tak zůstalo u její jediné porážky. Notaxo K  - skvělý rozjezd, vše se zdálo absolutně v pohodě, ale pak přišly porážky: s Notaxem za 2 body to ještě šlo, ale poslední utkání s prohrou 0:6 s Kaštankou mrzela výrazně více, protože znamenala sestup z vedoucí pozice. Byla to vlastně rozhodující hra o umístění na dvou nejvyšších příčkách. Dvě prohry utrpěl i All Fin, obě s nulou na kontě. Na druhou stranu měli moc pěkné hry a tak jim v závěrečném účtování velmi pomohl jejich celkový průměr. Nasbírali totiž 14 bodů a přesně stejně vydolovali na svých soupeřích také Vlak a Notaxo. Tyto 3 týmy se stejným bodovým ziskem dělilo jen druhotné kritérium pro pořadí, a to celkový dosažený průměr. Jaké je tedy konečné pořadí Finále? 1. místo a 22 bodů Kaštanka (Míla Kratochvíl, Ondra Surán). 2. místo (16 bodů) Notaxo K (Ondřej Kvasnička, Kuba Šárišský). Bronzová příčka patří díky průměru čtrnáctibodovému All Fin (Daniel a Standa Nejezchlebovi). 4. a 5. místo obsadili rovněž 14ti bodoví Vlak a Notaxo. Opět rozhodl průměr. 6. místo spadlo na Sešlost (10 bodů). Nejvyšší hru zahrál domácí Ondra Surán (247) a ženou Finále se stala Gábina Malcová (Notaxo). Úlohu měla snadnou, ve Finále to byla jediná žena... Na fotce máme obhájce titulu Kaštanku:

Velkou vyrovnanost hráčů naznačuje i tabulka jednotlivců. nejlepším hráčem dne se stal Míla Kratochvíl (Kaštanka) s průměrem 209,86. To je průměr včetně HDC. Ten má u Míly hodnotu 1. Takže i bez toho by byl stejně nejlepší, sice velmi těsně, ale nejlepší. Druhý je Jakub Šárišský (Notaxo K) s průměrem 208,67 a třetí Ondra Surán (Kaštanka), jehož průměr je 208,29. Přes 200 má ještě dalších 5 hráčů.

Všem úspěšným ve Finále, v Malém finále, majitelům náhozů a ženám byly předány poháry a věcné ceny. Zcela všechny týmy obdržely upomínkový certifikát. Finále jako celek se vydařilo, proběhlo v přátelské atmosféře a dobrou náladu všech snad podpořil i polední raut zcela pro všechny zdarma z dílny Ondřeje. Díky za to za všechny! A vlastně nesmíme zapomenout i na cenu útěchy pro tým, kterému se dnes nedařilo a zůstal na posledním místě... za něj jsme uhradili veškerou jejich útratu na baru. Takže aspoň taková malá náplast na pošramocené sebevědomí.

Níže si můžete prohlédnout fotky z dneška ve fotogalérii.

Tím Liga dvojic za 1. pololetí 2023 definitivně skončila a nezbývá, než se těšit na tuto soutěž ve 2. pololetí. Registrace do jednotlivých skupin budou probíhat od srpna 2023 s tím, že první kola by se měla hrát v září a poslední do konce listopadu (konkrétní termíny určí dirigenti skupin po dohodě s kapitány týmů). Protože příští termín Republikového finále je již známý - sobota 16.12.2023.

Přejeme vše dobré a užijte si léta (myslíme tím roční období, nikoliv věk...)!