Výroční Baker CZ pro domácí

17.12.2022

Závěrečný turnaj 2022 přinesl úspěch domácím favoritům

17. prosince 2022 se odehrál výroční turnaj série Baker CZ. Hrálo se v Brně na Kaštance za účasti 7 dvojic, kterým v ročním žebříčku ještě o něco šlo. Dnes se bojovalo vlastně o troje vavříny - výsledky v dnešním turnaji, součty výsledku v brněnských turnajích a součty výsledku v ročním pořadí bez ohledu na hernu (hrálo se 3x v Praze, 3x v Pardubicích a 3x v Brně).

Dnešní turnaj: šlo o docela důležité klání zejména pro dosažení na stupně vítězů v místních brněnských turnajích a také v republikovém ročním žebříčku. Kvalifikace byly dnes dobré hlavně pro rozehrání a vyladění formy pro finále, jelikož do něj postupovalo všech 7 dvojic. Za zmínku z kvalifikací stojí zřejmě pouze dvě věci: Kolja Fufalko s Ondrou Suránem si zahráli 249 a Standa Nejezchleba s Milanem Souškem 247. Obě tato čísla byla vnesena do databáze rekordních her hraných systémem baker, tedy se střídáním hráčů po frejmech. Kdo si co rozhodí, to si musí i sám dohodit. Kvalifikace podle očekávání vyhráli domácí Mykola s Ondrou, před Standou s Milanem a Filipem s Michaelem. Finále už bylo jasným představením Mykoly Fufalka s Ondřejem Suránem (součet 1682), druzí končí Anna a František Brokešovi a třetí Stanislav Nejezchleba s Milanem Souškem.

Pořadí brněnských turnajů: získané body do ročního žebříčku znamenaly přesuny dvojic v pořadí. Díky dnešku se na 1. místo dostávají Anna a František Brokešovi (125 bodů) a odsunuli tak Stanislava Nejezchlebu a Milana Souška na 2. místo (123), 3. místo berou Filip Mlynář a Michael Zahrádka. Vítězové dnešního turnaje Mykola s Ondrou skočili na místo čtvrté, výše už se bodově dostat nemohli.

Konečné pořadí ročního žebříčku: co nešlo v rámci Brna, to se stalo v ročním žebříčku. 1. místo mají Mykola Fufalko a Ondřej Surán (259 bodů). Pokud by Filip s Michaelem dnes skončili do 3. místo, byli by první právě oni. To se však nepovedlo a tak slaví Kolja s Ondrou. Na 2. pozici jsou Filip Mlynář a Michael Zahrádka (253) a 3. místo obsazují Daniel Nejezchleba a Dana Soukupová. U nich bylo už před dneškem jasné, že níže spadnout nemohou. 4. místo vybojovali Magdalena Dvořáková, Pavel Voborný a 5. místo po zásluze patří dvojici Anna a František Brokešovi. Vítěze ročního žebříčku vidíme i zde na fotce...

Roční série Baker CZ tak definitivně skončila. Bylo od začátku zřejmé, že nepůjde v průběhu roku o nějak hojně navštěvovaný turnaj, jelikož herním systémem baker se u nás vlastně téměř nikdy nehraje. Výjimkou snad bylo jen MČR seniorských dvojic 2022 (akce ČBA), kde se pořadatel rozhodl že se bude hrát právě tímto herním systémem a navíc ještě modifikovaným (1. hráč hrál 1., 3., 5., 7., 9. a 10. frejm, 2. hráč jen 2., 4., 6. a 8. frejm). Dokonce tenkrát ani jeden nejmenovaný seniorský činovník ČBA tento systém dlouho nemohl pochopit, ač o tom spolurozhodoval. Nevědomost Rostislava jsme tenkrát spravovali až my... U nás na Bakeru CZ jsme všechny turnaje hráli klasicky (1. hráč všechny liché frejmy, 2. hráč všechny sudé frejmy).

Všichni vítězové jak dneška, tak Brna a samozřejmě celoroku přebrali své ceny, včetně cen za nejvyšší náhozy (mimochodem dnes to bylo 249 Fufalko - Surán, za celé Brno 250 Fufalko - Surán a za celou ČR 300 Lukáše Jelínka a Tomáše Liebicha, kteří ceny převzali již dříve (v Praze). Velmi příjemný byl i nečekaný raut z domácí kuchyně majitele centra, za což samozřejmě všichni děkujeme!

Velké poděkování patří všem dvojicím, které se kdykoliv a kdekoliv do Bakeru CZ zapojili, celkem šlo o 49 různě kombinovaných dvojic. Odehráli jsme všech 9 turnajů a tím série Baker CZ končí. Velmi rádi jsme tento neotřelý herní systém organizovali a byli zvědavi, jak se s ním kdo kde vyrovná. Bylo to zajímavé, pestré a povzbuzující. Není vyloučeno, že někdy v budoucnu se k tomu ještě vrátíme, ale již ne v podobě roční série, ale jednotlivých turnajů. Uvidíme... Výsledky dneška a konečných žebříčků najdete v příloze ke stažení níže a úplně dole je pár fotek z dnešního vyhlašování.

Mějte se všichni dobře, užívejte Vánoc a Novoročních oslav a hlavně zůstaňte zdrávi.

Milan Soušek, organizace turnaje