13.11.2021 První Kaštanka Open, výsledky

03.10.2021

Premiéra Kaštanka Open pro Vláďu Pitaše

Áčkový turnaj První Kaštanka Open při své premiéře přilákal 39 hráček a hráčů všech věků. D 1 již bez omezení nijak nelimitovala a tak dorazili všichni včas jak na páteční předehrávky, tak i na finálovou sobotu. Nejdelší vzdálenost absolvovali jihočeši, což na konci turnaje znamenalo pro všechny pozornost centra. Ale to trochu předbíháme...

Hráče přivítalo perfektně připravené centrum Kaštanka s 8 profi dráhami Brunswick. Mazací model byl "áčkový", tedy sportovní kategorie. Náhozy byly i díky výborně připraveným drahám velmi zajímavé.

Kvalifikaci hrané "amerikou" klasicky na 6 her ovládl Kamil Škorvánek se součtem 1299, těsně před Onřejem Suránem (1290) a Vladimírem Pitašem (1161). Nejlepší hru ale předvedl René Netušil (255). V dámské části se dařilo Lence Lacigové (1113), po kvalifikaci na 7. místě. Hned první hrou dala Jana Bojanovská 223 a atakovala tak příčky nejvyšší, pak jí to ale trochu odešlo, nicméně dámský nához jí zůstal až do konce turnaje. Rušno bylo samozřejmě kolem postupové čáry do semifinále. Sem mohlo jen 32 nejlepších. Posledním postupujícím byl Tomáš Laciga s 975. Za postup může poděkovat Jirkovi Kociánovi, jenž semifinále nestíhal, jinak by byl posledním postupujícím Lubo Matera. První nepostupující a za poslední místo po kvalifikaci cenu útěchy dostali domácí uzenářské výrobky. Skoro by se dalo říci, že vzhledem k šířící se vůni z cen by snad bylo lepší do semifinále nepostoupit a smlsnout si na cenách, než hrát semifinále... Ale nene, očekávaný úspěch semifinalistů je přece jenom víc, než uzeniny, i když tak moc dobré.

Mezi kvalifikací a semifinálem proběhl bohatý raut pro všechny s mnoha pochutinami z domácí uzenářské dílny i klasickými obloženými mísami. Skutečná fajnovost... a pozor! Raut pro hráče bude i na všech dalších turnajích Kaštanka Open, takže je na co se těšit.

Semifinále je mezistupněm mezi kvalifikacemi a finálem. Do něho mohlo jít nejvýše 32 nejlepších. Jeho úkolem je protřídit semifinalisty, kteří si svými výkony finále zaslouží. Odehrály se 2 hry, k nimž se přičetlo 50% nalovených bodů v kvalifikaci, takže ti, co zahráli dobře, měli i v semifinále určitou výhodu. Někdy i velmi slušnou. Nejprve hráli ti, co se umístili na 17. až 32. místě. Po nich pak nejlepší šestnáctka. Nahoru se do finále z první skupiny prodrali Petr Henzl a Martin Bendík, jenž zahrál vskutku úžasně (234, 206). Tito dva postoupili do finále na úkor Marka Mikloška a Tomáše Hladíka, kteří svoji pozici v lepší šestnátce pro finále neudrželi.

Finále je už na ostří nože. Jdeme na 3 hry od nuly, tady už musí každý prokázat, jak na tom dnes s formou vlastně je. První hrou vody značně rozvířili Míla Kratochvíl a Vláďa Pitaš (254, resp. 253). Ostatní jen sevřeli rty a hodlali to v dalších hrách napravit. Druhé hry. Míla polevil na 190, ale POZOR, Vláďa dává tragických 139. Je tedy už ze hry o stupně nejvyšší? Na závěrečný útok se nejlépe připravili Ondra Surán, Mohamed Sherif a Pavel Nádvorník. Všichni přes 200. Rozhodne třetí hra. Zásadní hry předvedli Ondra Surán (214) a Vláďa Pitaš (213). Ondra tak ukázal velmi vyrovnané finálové hry (216, 212, 214). Své prostředí zná velmi dobře. Ale přece jenom, co ten Vláďa? Sice ve druhé hře propadl, ale disponuje věkovým hendikepem, který ho zdvíhá nahoru. Je obdivuhodné, co se dá hrát v jeho věku... Jestlipak na tom takhle budeme jednou i my ostatní.... J. Ale konec úvah, nahlédněme, co na výsledky říká počítač... Tady to je:

1. místo Vladimír Pitaš (659 včetně HDC)

2. místo Ondřej Surán (642 s HDC 0)

3. místo Miloslav Kratochvíl (618 s HDC 0)

Toto jsou historicky první vítězové turnaje Kaštanka Open. Velká gratulace, nebylo to nic jednoduchého! Uvidíme, jak se prosadí v příštím roce v ročním žebříčku.

Další ceny jsme rádi předali: nejlepší ženě Lence Lacigové. Nejvyšší hry předvedli René Netušil (255) a v dámské části Jana Pavelková a Nikolka Fufalko (obě shodně 210). Je to fantastický úspěch Nikolky (12 roků) mezi dospěláky v áčkovém turnaji se sportovním mazáním. Úžasné! Všichni junioři a děti dostali ocenění za své výkony. Prvního nepostupujícího a zcela posledního v žebříčku jsme již zmínili, stejně jako ceničku pro hráče z největší vzdálenosti od Brna. A ještě tedy připomeňme dva vylosované hráče z celého startovního pole, kterým jsme vrátili startovné. I to samozřejmě přijde vhod...

Celý turnaj byl příjemný, nálada výborná, k čemuž zásadní měrou přispělo naprosto profesionální centrum Kaštanka a jeho personálu, včetně samozřejmě rautu pro všechny. Po tomto "zaváděcím" turnaji již příští rok proběhne roční série 4 turnajů (19.03., 28.09., 28.10. a 17.11.2022), kde bude veden i roční žebříček s oceněním nejlepších. Věříme, že se časem podaří vtěsnat se termínově do bowlingového kalendáře, doufejme od roku 2023, kdy bychom chtěli alespoň 6 turnajů, pokud ne více.

Další turnaj Kaštanka Open spadající už i do roční série se bude hrát v sobotu 19.03.2022 s možnou předehrávkou v pátek. Do turnaje už se jde registrovat. I když je to až za pár měsíců, doporučujeme nezaváhat, počet míst je omezený. Herní systém bude stejný. Informace naleznete ZDE.

Nejbližší akce na Kaštance (vedle místních turnajů) bude turnaj dvojic Baker CZ, což je na pořadu 11.12.2021 (opět sobota). Tady se dvojice střídá po frejmech, nikoliv po každém hodu. Velmi zajímavý a zábavný herní systém. Dobře musí hrát oba hráči současně, jeden nestačí. Obsazovačka už funguje delší dobu, nahlásit se je možné. Na tento turnaj se dostanete přímo TUDY.

Přátelé všem hráčkám a hráčům velké poděkování a doufám, že se budeme na Kaštance potkávat pravidelně. Největší dík patří centru Kaštanka, které bylo připraveno naprosto perfektně.

Výsledky dneška jsou níže ke stažení a nezapomeňte mrknout i na fotky.

Díky, mějte se všici dobře!

Milan Soušek (organizace turnaje)